Miłości nic nie powinno przysłonić

fot. Piotr Galik

 

 

Dlaczego się nie zdumiewasz,nie podziwiasz,
nie cieszysz się swym istnieniem
i istnieniem innych wokół ciebie. /Phil Bosmans/

       Kiedy zastanawiałam się jakim tematem otworzyć tę nową odsłonę strony natrafiłam na wiersz „Czuj się szczęśliwy” Phila Bosmansa. Jego teksty przypominają o ważnych wartościach; o tym, że nie jesteśmy stworzeni tylko po to, aby zarabiać i mnożyć pieniądze. Sensem życia jest bowiem miłość. To ona dodaje nam sił i to właśnie nią powinniśmy dzielić się z innymi. Niezależnie od tego, co nas w życiu spotyka.  Niezależnie od tego, czy inni się z tego śmieją.

       Miłości nic nie powinno przysłonić. Każdego dnia budząc się rano miejmy tę pewność, że jesteśmy kochani! I nic ani nikt tego nie zmieni! Fałszywe opinie innych ludzi na nasz temat, oszustwa, próby zniewolenia, ludzka zazdrość, obmawianie? Nie dajmy sobie przysłonić tego, co najważniejsze. Bo to od nas zależy jak potraktujemy przykre sytuacje, które nas spotykają. Na ich zaistnienie bowiem nie mamy wpływu, ale na to, jak je przeżyjemy mamy ogromny. Opinie innych ludzi, fałszywe osądy? Nie bierz tego do siebie…bo i po co? Twoje życie nie jest bowiem w rękach innych ludzi. Twoje życie jest w rękach Tego, który Cię kocha i który zna Twoje serce, twoje zamiary, plany i marzenia. Nawet nie musisz Mu o tym mówić, bo On wszystko wie. Popatrz na tych, którzy Cię kochają; na najbliższych Ci ludzi, którzy razem z Tobą cieszą się ze wspólnie przeżytego, kolejnego, dnia; pomyśl o tych, którzy są przy Tobie w każdej sytuacji…obdarz ich miłością. A tym, którzy próbują Cię skrzywdzić słowem lub czynem po prostu w sercu przebacz. Nie rozpamiętuj, nie planuj odzewu…bo to tylko spowoduje niepokój w Twoim sercu. Uśmiechnij się, popatrz w stronę słońca i rób kolejne kroki w swoim życiu. Nie chowaj urazy do nikogo, ale też nie daj się krzywdzić. Bądź silny i kiedy trzeba, odwróć się i odejdź.

        Pracując z uczniami bardzo często widzę, jak boją się oni opinii innych ludzi. Boją się odezwać, boją się pokazać swoje umiejętności, ukrywają się za smsami i facebookiem. Nie, nie wszyscy. Jednak warto to zobaczyć i starać się pomóc im odnaleźć własną wartość siebie, bo bardzo często gdzieś ją zagubili. Może w dzieciństwie słyszeli przykre słowa od swoich rodziców? Może dostali wszystko … oprócz miłości? A może w szkole są poniżani przez sfrustrowanych nauczycieli?

         Praca, pieniądze, pozycja … jak to bardzo kusi, jak wiele miejsca zajmuje w naszej głowie. Fałszywe opinie innych na nasz temat, życie życiem innych ludzi…na rozpamiętywanie tego też całkiem sporo czasu tracimy. A ile miejsca zajmuje w nas wdzięczność za drugiego człowieka, który jest obok nas? Ile miejsca zajmuje wdzięczność za to, że możemy patrzeć i widzieć przyrodę, uśmiechy innych ludzi? Nie dajmy sobie tego przysłonić, bo jak napisał Phil Bosmans, „CZAS TO NIE DROGA SZYBKIEGO RUCHU POMIĘDZY KOŁYSKĄ, A GROBEM, LECZ MIEJSCE PRZEBYWANIA W SŁOŃCU”.

 

Czuj się szczęśliwy

Dzień dobry, mój kochany.
Znajdź trochę czasu, na to, by być szczęśliwym!
Jesteś cudem, który żyje,
Który rzeczywiście istnieje na ziemi.
Jesteś kimś jedynym, niepowtarzalnym,
nie można cię z nikim pomylić.
Czy wiesz o tym?
Dlaczego się nie zdumiewasz,
nie podziwiasz,
nie cieszysz się swym istnieniem
i istnieniem innych wokół ciebie.
Czy to tak oczywiste,
czy to nic nadzwyczajnego,
że żyjesz,
że możesz żyć,
że dano ci czas,
abyś śpiewał i tańczył,
czas, abyś był szczęśliwy?
Po co więc tracić czas
w bezsensownej pogoni za pieniądzem?
Po co tak się martwić o to, co będzie
jutro, pojutrze?
Po co się kłócić, zanudzać innych,
robić tyle zamieszania,
i spać kiedy świeci słońce?
Znajdź czas na to, by być szczęśliwym.

CZAS TO NIE DROGA SZYBKIEGO RUCHU
POMIĘDZY KOŁYSKĄ, A GROBEM,
LECZ MIEJSCE PRZEBYWANIA W SŁOŃCU.

Żyj dzisiaj!
Śmiej się dzisiaj!
Bądź szczęśliwy dzisiaj!
Uwolnij swoje serce.
Twoja radość i szczęście
nie mogą zależeć
od tysiąca błahostek.

Phil Bosmans

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

15 − 12 =